В периода 19-21.11.2024 г. в Лисабон, Португалия, се проведе 71-та работна среща на ръководителите на национални фокусни центрове от мрежата REITOX (включваща 27-те страни от ЕС, Норвегия и Турция, както и Европейската комисия).

В на чалото на срещата директорът на Агенцията на ЕС по наркотиците (EUDA) Алексис Гусдил направи презентация на първите месеци на Агенцията и приспособяването й към изискванията на новия регламент за дейността й.

Европейската комисия обяви, че поредното мащабно изследване на Евробарометър е приключило (последното такова беше през 2021 г.). През 2024 г. темата на проучването, свързана с наркотиците е била въздействието на употребата на наркотици и трафика на наркотици върху общностите в ЕС. Фокусът е бил по-специално върху това колко сериозни се възприемат употребата на незаконни наркотици и трафикът на наркотици на местно ниво, разпространението на свързаните с това проблеми и потенциалните регулаторни мерки. Приблизително 40% от респондентите смятат употребата на забранени наркотици за сериозен проблем, докато 41% смятат, че трафикът на наркотици е основен проблем.

В началото на следващата година председателството на Съвета на ЕС отива при Полша, така че представителят на страната очерта основните приоритети в сферата на наркотиците (проблема с разпространението на синтетични опиоиди и синтетични катинони в Европа), както и графика с основни събития по време на председателството.

Следващата сесия беше посветена на сътрудничеството между националните фокусни центрове и организациите на гражданското обществото. Нашият НФЦ има добро вазимодействие с малкото останали неправителствени организации в областта на наркотиците и наркоманиите (предимно в сферата на намаляване на вредите от употребата на наркотици). Тяхното участие е ключово при събиране на данни за поведенческите проучвания на проблемно употребяващи наркотици, а също и при участието на България в европейските онлайн проучвания за наркотиците. От съществено значение е възможността на участие на организациите на гражданското общество при обсъждането на промените в нормативната уредба в сферата на наркотиците, вкл. и при изготвянето на Националната стратегия за борба с наркотиците.

Съгласно новото устройство на EUDA е създаден нов отдел „Информационни и комуникационни технологии“ (ICT). Неговият ръководител Овидиу Хулубан направи пространна презентация за планираната през следващите години дигитална трансформация в представянето на дейностите на Агенцията и информацията, свързана с наркотиците и наркоманиите.

Две от сесиите бяха насочени към научната дейност на Агенцията. През месец ноември беше проведена първата среща на Европейската мрежа от криминалистични и токсикологични лаборатории, насочена към обединяване на усилията за осъществяване на криминалистични и токсикологични изследвания на наркотиците и вредите, свързани с наркотиците. Към момента мрежата наброява 62 лаборатории (вкл. трите най-големи в България). Във връзка с това бяха представени възможностите за развитие и разширяване на мрежата, както и възможностите за обмен на информация.

През последната година специално внимание се обръща и на темата за насилието, свързано с наркотици. Беше направен преглед на напредъка и бъдещите усилия за разработване на събиране на данни по тази тема в ЕС, както и на текущата работа, базирана на проучване, в което участва и България. Предвижда се да бъдат разработени методи за събиране на информация за насилието, свързано с наркотици и да бъде пилотирана нова платформа, която да подпомогне докладването по темата.

От 2019 г. EUDA прилага методи и инструменти за прогнозиране на процесите в областта на наркотиците и наркоманиите, за да засили своята организационна готовност и адаптивност в отговор на промените, които настъпват под влияние на външни фактори. В тази връзка се проучват възможностите за сътрудничество и участие на националните фокусни центрове по това направление. Новите прогнозни проекти ще имат за цел да допълнят и подпомогнат основните дейности, както и да информират за по-дългосрочно планиране и развитие на дневния ред за изследвания и иновации на EUDA.

Сесия беше посветена и на комуникацията и брандирането на националните фокусни центрове. Беше представена комуникационната стратегия на EUDA и ролята на НФЦ за нейното прилагане, като посланици, създатели и разпространители  на съдържание, посредници за достигане на мисията и целите на EUDA до заинтересованите лица.

По отношение на брандирането вече са налични манифеста и слогана на EUDA на 25-те езика, ползвани от страните в REITOX (преводът е съгласуван с тях, вкл. и този на български език). Брандирането включва още различни флаери, бланки за презентации, бланки за прес съобщения, банери за социални медии и сайтове, видео материали, дизайни на логото, фон на виртуални срещи и др.

Бяха представени дейностите по отношение на международното сътрудничество на EUDA. Внимание беше обърнато на развитието на сътрудничеството по проект IPA8 със страните от Западните Балкани и по проект EU4MDII със страни съседни на ЕС (Алжир, Армения, Азербайджан, Грузия, Израел, Йордания, Ливан, Либия, Молдова, Мароко, Тунис, Украйна).