В периода май-юли 2024 г. се проведе Европейското онлайн проучване за наркотиците (European Web Survey on Drugs – EWSD 2024). В него се включиха общо 35 държави – 24 членки на ЕС и 11 държави, които не са членки на ЕС. Въпросникът на изследването е представен на 30 езика, съобразно официалните езици на участващите държави. Повече от 100 партньори се включиха в инициативата, включително Reitox мрежата от национални фокусни центрове, университети и организации на гражданското общество.
Целева група на изследването са лица на 18 и повече навършени години, които са употребявали наркотични вещества, като основната му цел е свързана с подобряване разбирането на моделите на употреба на наркотици в Европа. Регистриран е значителен интерес към изследването – 67 071 лица са изразили желание да участват в него. Общо от изследването са получени 61 732 валидни попълнени въпросника от лица, живеещи в 24 страни от ЕС и Норвегия. В изследването за България се включиха 1215 респондента, като 1188 са посочили, че живеят в нашата страна.
Употреба на наркотици през последните 12 месеца

Най-употребяваният незаконен наркотик през последните 12 месеца е канабисът, като 59 % от респондентите съобщават за употребата му. Сред най-използваните вещества са също MDMA/екстази, употребяван от 30 % от респондентите, и кокаин, употребяван от 29 % от респондентите.
През последните 12 месеца респондентите са посочили, че са употребявали още халюциногенни гъби/трюфели (18 %), амфетамини (17 %), нови психоактивни вещества (16 %), кетамин (14 %) и полусинтетични канабиноиди (14 %).
По-малко от 3% са посочили, че са търсили лечение, за да контролират или да спрат да използват определено вещество през последните 12 месеца. В най-голяма степен участниците в изследването са получили лечение заради употреба на канабис (2,6 %), кокаин (1,6 %) и хероин и други опиоиди (1,4 %).
Полиупотреба на наркотици през последните 12 месеца
ВЕЩЕСТВА, С КОИТО СЕ УПОТРЕБЯВА КАНАБИС

Отчита се употреба на няколко вида наркотични вещества при всички забранени наркотици. Кокаин на прах е веществото, което най-често се употребява заедно с поне още един наркотик. Само 4% от участниците в изследването са посочили, че са го използвали без друго вещество при последната употреба, включително тютюн и алкохол. От друга страна, канабисът има най-нисък дял на модел на употреба на няколко наркотици сред забранените наркотични вещества. Една трета от респондентите отговарят, че последния път, когато са употребявали канабис, не са използвали други вещества.
Причини за употреба на наркотици през последните 12 месеца
ПРИЧИНИ ЗА УПОТРЕБА НА КАНАБИС (%)

Повече от 75% от участниците в изследването, които са употребявали MDMA/екстази, кетамин и/или кокаин на прах, посочват, че използват наркотика, за удоволствие или за забавление. Над половината от употребявалите нови психоактивни вещества, амфетамин, крек кокаин и/или метамфетамин също отбелязват, че използват тези вещества по тези причини.
Повече от 60% от тези, които са употребявали метамфетамин, CBD/ниско съдържание на THC и/или канабис, посочват, че използват тези вещества, за да намалят стреса или да се отпуснат.
51% от тези, които са употребявали амфетамин и 44% от тези, които са употребявали метамфетамин отбелязват, че ги използват, за да останат будни.
Места за употреба на наркотици през последните 12 месеца
Домът е най-разпространеното място за употреба на повечето забранени наркотични вещества през последните 12 месеца. Това се отнася особено за тези, които употребяват хероин и канабис (92%).
От друга страна, предпочитаното място за употреба MDMA е на музикални фестивали или партита (79%), докато кокаинът на прах е най-често употребяван в барове или клубове (68%).
Допълнителна информация
Изследването обхвана 24 страни от ЕС: Австрия, Белгия, България, Хърватия, Кипър, Чехия, Дания, Естония, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Швеция. Норвегия също беше включена в анализа.
Макар онлайн проучванията да не са представителни за общото население, когато се провеждат внимателно и се комбинират с традиционните методи за събиране на данни, те могат да помогнат за очертаването на по-подробна, реалистична и навременна картина на употребата на наркотици и пазарите на наркотици в Европа. Като такива, те са ключов елемент от работата на Агенцията на ЕС по наркотиците за отговор на непрекъснато променящия се проблем с наркотиците.
Източник: EUDA, Европейско онлайн проучване за наркотиците 2024 г.
Данни от изследването за участниците от България